Ostatnie dni stycznia i pierwsze dni lutego dla Aiquile zawsze są bardzo wyjątkowe. Powodem tego jest centralny odpust naszego sanktuarium Matki Bożej Gromnicznej. Wiele osób pochodzących z Aiquile też pojawia się tu z tej okazji.
Ważnym elementem tego odpustu są grupowe tańce, których jest co roku około dwudziestu. Każda grupa licząca kilkadziesiąt osób przygotowuje się do tej uroczystej tanecznej procesji do sanktuarium przez prawie miesiąc. Zaangażowanie i tradycja w tym temacie jest dla mnie imponująca.
Połączenie tańca z wymiarem duchowym jest od wieków mocno zakorzeniony w tych stronach i cieszy się nieprzerwanym powodzeniem. Każdy, kto ma wyczucie rytmu i odpowiednio wcześniej zgłosi się do danej grupy, może wziąć czynny udział w tym wielobarwnym kulturowo-duchowym orszaku. A wszyscy pozostali chętni mogą w dowolnym fragmencie trasy kibicować tancerzom.
Po przemierzeniu dystansu niemal dwóch kilometrów wszystkie grupy na klęcząco pokonują ostatnie metry od progu świątyni do ołtarza.
Centralnym punktem obchodów naszego odpustu jest oczywiście Msza Święta połączona z procesją figury Matki Bożej ulicami naszego miasteczka.
I w taki oto sposób kończą się u nas wakacje dla uczniów. Już od jutra początek nowego roku szkolnego;).